Sema Plastik

Üretim & Sevkiyat

Kuruluşundan bugüne Sema Plastik konusunda yetişmiş nitelikli uzman kadrosu ve modern tesisiyle Türkiye’nin önde gelen plastik enjeksiyon üreticilerindendir. Firmamızda 110-2200 ton arası 19 adet enjeksiyon makinesi ile plastik enjeksiyon üretimi yapılmaktadır. 560 t ve üzeri tüm enjeksiyon makinelerimizde robot ile üretim desteklenmektedir.
1 adet 110 t HAITIAN
5 adet 160 t Elektrikli NEGRI BOSSI
1 adet 170 t TSP
1 adet 260 t TSP
1 adet 300 t HAITIAN
1 adet 380 t TSP
1 adet 560 t LK
1 adet 600 t HAITIAN
1 adet 800 t TSP
1 adet 850 t LK
1 adet 1000 t HAITIAN
2 adet 1080 t TSP
1 adet 1300 t LK – 3K
1 adet 2200 t TSP
Depolama ve sevkiyat faaliyetlerimiz için 10000 m² depolama alanına sahip olup, 20 ve 50 ton iki adet tavan vinci ile 3 adet forklift bulunmaktadır. Depomuzda LIFO – FIFO yöntemine uygun olarak istifleme yapılabilen ve yükleme için travers yerine rayların kullanıldığı, farklı derinlik ve yüksekliklerde istifleme yapılmasını sağlayan Drive-In Raf Sistemi mevcuttur.

Kalite Kontrol

Üretim süreçlerimizin kalite standartlarını ve sonuç olarak ürünlerin kalitesini garanti altına almak için, Kalite fonksiyonlarının yanı sıra, Proje ve Planlama gibi üretim fonksiyonunu destekleyen birimler ve tesisin tüm birimleri de kalite prosesleri içinde yer almaktadır. Bu nedenle Sema Plastik için kalite üretim şartlarının temelini oluşturan bir kavramdır. Çağdaş üretim ve kontrol teknolojisi ve ekipmanlarıyla donatılmış Çerkezköy tesisimizde kullanılacak olan hammaddelerin akışkanlık değeri MFI, kül miktarı kül fırını ve masterbach nem değeri nem cihazı ile lot bazlı ölçülerek kayıt altına alınmaktadır. Üretim süreci boyunca ürünlerimizin belirli periyotlarda teknik resimde belirtilen ve müşteri özel isteklerinde yer alan ölçümleri yapılmaktadır. Kalite de başarı için sistem ilkemizden yola çıkarak üretim ve kontrol işlemlerimiz uluslararası ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi’ne ve ISO/TS 16949:2009 kurallarına uygunluk içinde yürütülmektedir.

AR-GE

Sema Kalıp, yeni nesil teknolojilerin araştırılması, geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi yoluyla müşterilerine yenilikçi çözümler sunmak amacıyla, Türkiye ve yakın coğrafyada kalıp ve plastik teknolojilerinde lider konumuna gelme vizyonuna uygun olarak Ar-Ge faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu vizyon doğrultusunda Sema Kalıp, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini daha verimli ve etkin bir şekilde yürütülebilmek amacıyla 2017 yılında Ar-Ge Merkezi'ni kurmuştur. Sema Kalıp, Sema WOOD ve Sema Deck markalarının ardından da bu şirketlerdeki tüm Ar-Ge faaliyetleri Mayıs 2017'da kurulan Sema Kalıp Ar-Ge Merkezi çatısı altında birleştirilmiştir. Yenilikçi ürün ve servisler geliştirmek, üretim operasyonlarının daha verimli ve etkin bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacak yenilikçi sistemler geliştirmek, Sema Kalıp Grubu'nun patent portföyünü genişletmek, grup faaliyetlerini etkileyebilecek kalıp ve plastik ve ileri teknolojileri araştırmak, prototip geliştirmek ve bu teknolojilerin benimsenmesine katkıda bulunmak amacıyla, Ar-Ge faaliyetleri aşağıdaki stratejiler doğrultusunda şekillendirilmektedir: Geleceğe yönelik teknolojilerin takip edilmesi, bilgi birikimi oluşturulması ve prototip çalışmaları yapılması Yeni gelişen teknolojileri kullanarak yenilikçi ürün, servis ve çözümler geliştirilmesi Şirket içerisinde karşılaşılan problemlere yönelik efektif, yenilikçi çözümler sunulması Ar-Ge işbirlikleri ve faaliyetleri kapsamında patentlerin geliştirilmesi ve başvurularının yapılması, bilimsel yayınların desteklenmesi Üniversitelerle yakın ilişkilerin oluşturulması ve açık inovasyonun desteklenmesi, KOBİ Ar-Ge ortaklarıyla çalışarak, yenilikçi ürünlere ve servislere dönüşebilecek prototiplerin geliştirilmesi ve ürünleşme/ticarileşme aşamasına destek verilmesi Çok uluslu araştırma projelerine katılarak ileri araştırma çalışmalarının yapılması, Kamu destekli (TEYDEB) projelerin yapılması Nitelikli işgücü istihdamını artırılması, çalışanlarının kişisel, mesleki ve teknik birikimlerini geliştirmeye yönelik akademik kariyer ve bilimsel faaliyetlerinin desteklenmesi

Ürünler