Tarihçe

Sema Kalıp,

1997 Sema Plastik Kalıp’ın kuruluşu

Sema Plastik Kalıp ticari unvanı ile Sema Plastik Kalıp ve Makine Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 1997 yılında İkitelli’de beyaz eşya sektörüne plastik parça üretmek amacıyla kuruldu.

2001 Arçelik’e ilk kalıp üretimi


2001 yılında Türkiye’deki ekonomik gelişmelere paralel olarak Sema Plastik Kalıp, kalıp üretimine yoğunlaşmış olup Arçelik’e ilk kalıp üretimini gerçekleştirmiştir.

2004 BSH’a ilk kalıp üretimi


Sema Plastik Kalıp, kalıp üretimindeki müşteri portföyünü geliştirerek BSH’a ilk kalıp üretimini gerçekleştirmiştir.

2006 Otomotiv sektörüne ilk kalıp üretimi


Sema Plastik Kalıp, kalıp üretiminde kazanılan teknik bilgi ve teknolojik yeterlilik ile beyaz eşya sektörünün yanı sıra otomotiv sektörüne de ilk kalıp üretimini gerçekleştirmiştir.

2007 İlaç sektörüne adım atılması ve Beylikdüzü’nde fabrika kurulması


Sema Plastik Kalıp 2007 yılında ilaç sektörünün jenerik ve yenilikçi firmalarından Neutec’e plastik tüp ve kapak üretimine Beylikdüzü’ndeki tesisinde ( 5000 m 2 ’lik kapalı alan) başlamıştır.

2012 WPC ürününün AR-GE çalışmalarının başlatılması

Kalıp ve plastik enjeksiyon sektöründe yılların getirdiği bilgi birikimi ve deneyimimiz ile tamamen kendi tasarımızı olan ve Türkiye’de patentli olan WPC (Wood Plastic Composite) ürünümüzün AR-GE çalışmaları başlatılmıştır. 2013 yılında da AR-GE çalışmaları için 1700000 € ‘luk yatırım yapılmıştır.

2014 Beylikdüzü’ndeki tesisin Veliköy’e taşınması


Artan üretim hacmi, çeşitlilik gösteren ürün gamından dolayı Veliköy’ de 20000 m 2 ’lik kapalı alana fabrika kurulmuştur.

2015 BSH’a ilk plastik parça üretimi


BSH A-Cool fabrikasının çekmece ve flap ürünlerinde Polikarbon’un gıda temas uygunluğunun yasaklanmasından dolayı tritan hammaddesine geçiş yapılmıştır. Geçiş esnasında Sema Plastik Kalıp’ ın kalıp revizyonlarında gösterdiği çözüm ve müşteri odaklılıktan dolayı parçaların plastik enjeksiyon üretimi de Sema Plastik Kalıp’a verilmiştir. 2016 yılında da BSH’ın plastik parça üretimi için onaylı tedarikçisi olmuştur.

2016 HT Kalıp ile işbirliğinin başlatılması


Sema Plastik Kalıp Türkiye’de plastik enjeksiyon kalıp imalat sektöründe, uzman Kadrosuyla 2011’ den beri hizmet veren HT KALIP firması ile bir Joint Venture kurmuştur.